Yeni Land Rover Defender İngiltere’de değil Slovakya’da inşa edilecek

JLR 2016 yılında Solihull'da üretime son verdikten sonra  bir sonraki model, Nitra tesisinde oluşturulacak.

Son Defender, 2016 yılında West Midlands'taki Solihull'daki üretim hattından çıktı ve neredeyse 70 yıl süren 4X4 aracın ve at arabalarının üretimi yapıldı.

Salı günü, Jaguar Land Rover (JLR) bir sonraki modelin geçtiğimiz Ekim ayında açılan Slovakya'daki Nitra'daki tesisinde birleştirileceğini doğruladı.

Yeni modelin kamuflaj desenli prototipi test ediliyor. Muhtemelen Frankfurt Otomobil Fuarı'nda bu yıl açıklanacak.

Slovakya'ya geçişin geniş bir şekilde gerçekleşmesi beklense de, İngiliz otomobil üretimi için beklentiler üzerinde belirsizlikler ortaya çıktı ve geçen yıl Discovery modelinin üretimini yeniden yerleştirme kararlarını takip etti.

Bu on yılın ilk yarısının patlamasından sonra, İngiliz otomobil üretimi Mart ayında yıllık% 14 düştü. Sanayi kuruluşu, anlaşma yapılmayan bir Brexit'in, “1980'lerin ortalarının karanlık günlerinin” tekrarlanmasından duyduğu korkunun ortasında daha da azaldığını görebileceği konusunda uyardı.

Yeni Land Rover Defender modelinin kamuflaj desenli prototipi test aşamasında. Fotoğraf: Nick Dimbleby / Land Rover

Motor Üreticileri ve Tüccarlar Derneği genel müdürü Mike Hawes, İngiltere’nin ayrılış tarihindeki yeni “limbo” nun yatırım ile daha fazla hasara yol açtığını söyledi. “Birkaç yıl önce, sanayi 2020 yılına kadar 2 milyon otomobil üretme yolunda ilerliyordu - İngiltere'nin istikrarlı ve çekici bir iş ortamı olarak itibarını baltalamasıyla şimdi imkansız bir hedef” dedi.

JLR, dizel araçlara yönelik tepkiler, Çin'deki çökme talebi ve Brexit belirsizliği karşısında işlerini kesti ve ağır kayıplara uğradı. Şirket, şubat ayında üç ayda bir 3,4 milyar £ zarar açıkladı.

JLR, yeni Defender'ın İngiltere'de tasarlanıp üretildiğini ve “hem şirketin köklerini hem de üretim stratejisinin çeşitlendirilmiş, küreselleşmiş yapısını güçlendiren” Wolverhampton'da inşa edilen motorları kullanacağını vurguladı. 2020 modelinin, çölde ve Kuzey Kutbu'ndaki aşırı sıcaklıklarda denemelerden sonra Kenya'daki vahşi yaşam parklarını içerecek olan son test aşamasında olduğunu belirtti.

 

Şirket, Defender'ı yurtdışına taşıma kararının, Solihull tesisinde, yeni nesil Range Rover ve Land Rover modelleri için “önemli yatırım” planları yapıldığını belirtti.

İngiltere’nin en zengin adamı Jim Ratcliffe’nin sahibi olduğu Ineos’un İngiltere’de Defender’a karşı rakibi olan Projekt Grenadier 4x4’ü üretebileceğini umuyoruz. Ancak Ineos geçen ay motorların Almanya tarafından BMW tarafından tedarik edileceğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir