Uber 1 milyar $ zarar açıkladı.

Uber Technologies Inc., Perşembe günü halka açık bir şirket olarak ilk üç aylık raporunda 1 milyar dolar zarar ve gelirde yüzde 20’lik bir artış bildirerek, ulaştımacılık hizmetinin bir gün kârlı hale gelmesinin önündeki zorlukların altını çizdiği tahminleri doğrultusunda sonuçlar yayınladı.

Uber’in tek bir çeyrekte kaybı, geçen yılın tümünde Kuzey Amerika’daki rakip Lyft Inc.’den daha büyüktü. Geçen yılın aynı döneminde, Uber uluslararası varlıkların satışı sayesinde 3.75 milyar dolar kar elde etmişti. Operasyon bazında, Uber’in zararları bir önceki yılın ilk çeyreğinde ikiye katlandı.

Gelir bir önceki çeyreğe göre artarken, net zarar dördüncü çeyrekte 865 milyon dolar arttı. CFO Chai, şirketin harcamalarını sürdürmeye hazır olduğunu söyledi: “Global olarak pazardaki konumumuzu korumak için yatırım yapmaktan çekinmeyeceğiz.”

Uber, aylık aktif kullanıcılarının, dördüncü çeyrek sonunda 91 milyondan dünya genelinde 93 milyona yükseldiğini söyledi.

31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte net zarar, bir önceki yıla göre 3.75 milyar dolarlık net gelirle veya hisse başına 1.84 dolar olan sonuçların Grab ve Yandex’e satışı ile sonuçlanmasına yardımcı olarak, 31 Mart’ta sona eren ilk çeyrekte, hisse toplamı 1.01 milyar dolar ya da hisse başına 2,26 dolardı.

Uber daha önce yaptığı açıklamada, ilk çeyrek gelirini 3.04 milyar dolar ila 3.1 milyar dolar arasında beklediğini söylerken, yedi analist Refinitiv IBES tarafından ortalama 3.04 milyar dolar gelir elde ettiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir