Trump Meksika’yı ek vergiler ile tehdit ettikçe otomobil hisseleri düşüyor

TOKYO – Asya ve Alman otomobil üreticileri, Cumhurbaşkanı Donald Trump ‘un önümüzdeki ay başlayarak Meksika’ dan yapılan ithalatlar üzerindeki gümrük vergilerini arttırmakla tehdit ederek potansiyel olarak küresel üreticilerin on yıllardır süren bir iş modelini baltalamakla tehdit ettiklerini belirtti.

Güney Amerika sınırındaki yasadışı göçmen dalgalanmasına karşı çıkan Trump, Meksika’dan gelen tüm malları yüzde 5’lik bir tarife ile vuracağını ve her ay görevini 1 Ekim’de yüzde 25’e ulaşana kadar artıracağını söyledi.

Meksika, Amerikan, Avrupa ve Asya şirketleri de dahil olmak üzere birçok küresel şirkete, özellikle otomobil endüstrisi için hassas görünüyordu. Yıllar boyunca otomobil üreticileri, ucuz işçiliğinden, ticari anlaşmalarından ve Çin’den sonra dünyanın en büyük otomobil pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’ne olan yakınlığından yararlanarak Meksika’da araç üretti.

838.414 araç üretimi ve 2018’de 811.954 otomobil ve hafif kamyon ihracatı olan General Motors, 14 üretim tesisi ile Meksika’nın en büyük otomobil üreticisidir.

Beyaz Saray’ın hamlesi de ABD’li tüketicilere geri tepme eğiliminde görünüyor ve bu da otomobil, buzdolapları ve televizyon setleri gibi çeşitli ürünlerin fiyatlarını artırıyor.

Macquarie Securities’in bir analisti olan Janet Lewis, “Şu anda ABD pazarında marjlar o kadar ince ki, hiçbir otomobil üreticisinin bu ek gümrük vergilerinin müşterilere vermeyeceği bir yol yok” dedi.

GM ve Ford Motor Co. hisseleri Cuma günü işlemlerinde yüzde 4’ten fazla düştü.

Ticari anlaşmazlıklardaki son darbe, 24 üyeli S&P Süper Bileşik Otomobiller ve Bileşenler Endeksi’nden yüzde 12 oranında düşüş ile gerçekleşti.

Citi analisti Itay Michaeli, yüksek marjlı araçlarda Meksika’da ürettiği yüksek üretim nedeniyle GM’de Ford’a kıyasla daha büyük etkiye sahip etkiler görülebileceği bekleniyor. Başbakan, yüzde 5’lik bir ek gümrük vergisi ile, GM’in yıllık kazancına “birkaç yüz milyon dolar” etki edebileceğini söyledi. GM, hisseleri Cuma günkü pazar işlemlerinde% 4.9 düşerken, Ford% 4.3 düşüş gösterdi.

Otomobil parçaları üreticileri arasında Delphi Technologies’in hisseleri yüzde 8, Adient yüzde 4,2, Goodyear Tire & Rubber% 2,85 ve Aptiv% 2,7 değer kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir