Küresel hisse senedi piyasaları Çin’nin açıklamasının ardından çöktü

Küresel hisse senetleri, Pekin’in ABD ile ticaret savaşında geri adım atmayacağını söyledikten sonra battı.

Yatırımcılar bir dış ticaret savaşı ihtimaline tepki gösterdiğinden, küresel borsalar Pazartesi günü düştü.

Pazar günü Çin, ABD ile olan bir ticaret mücadelesinde “geri adım atmayacağını” söyledi, iki gün sonra yabancı şirketleri büyük pazarlarından kara listeye alabileceğini belirttiler.
ING’li bir ekonomist olan Iris Pang, Pazartesi günkü bir araştırma notunda, “Haftasonu üzerindeki eylemler dizisi Çin’in ‘uzun yürüyüşünün’ başladığı anlamına geliyor.” Dedi.
“Ticaret savaşının sadece bir teknoloji savaşı değil aynı zamanda geniş tabanlı bir iş savaşı haline geldiği anlamına geliyor. Çin’den, özellikle de teknoloji sektörü için misilleme eylemleri yapılacak” dedi.

Tokyo borsası Nikkei pazartesi günü açılıştan sonra % 0.9 değer kaybetmesinin ardından hafifçe iyileşti. Shanghai Composite% 0,3 oranında gerilerken Hong Kong’un Hang Seng’i% 0,1 oranında düştü.
Avrupa’da, Londra ve Paris’teki gösterge endeksleri, ilk işlemlerde% 1 düşüş gösterdi. Frankfurt’un DAX’ı% 0,6 düştü.

Çin hükümeti Pazar günü, ABD’yi ticaret görüşmelerinde yaşanan bozulma yüzünden suçlayan bir belge yayınladı.
Ticaret ve ticaret müzakereleri yardımcısı yardımcısı Wang Shouwen, ABD’nin Çin’de bir ticaret anlaşması yapamayacağını ve ülkenin “geri adım atmayacağını” söyledi.
Pekin ayrıca Pazar günü yaptığı açıklamada, Çinli teknoloji firması Huawei’nin zorla vurulduktan sonra FedEx’i soruşturduğunu ve teslimat şirketinin ABD’deki şirketin Çin’deki ofisleri için iki paket gönderdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir