Hangi Ülke Birleşmiş Milletlere Ne Kadar Fon Ayırıyor?

Cumhurbaşkanı Trump, diğer ülkelerin NATO ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası grupları finanse etmek için daha fazla fon ayırması gerektiğini savunuyor. ABD’nin BM’ye harcadığı parayı azaltmak ve diğer ülkelerin fon miktarlarını gözden geçirmenin vaktı geldiğini yakın zamanda açıklamıştı.

ABD, Birliğin toplam bütçesinin% 22’sini sunarak, Birleşmiş Milletler’i destekleyen herhangi bir ülkeden yüz milyonlarca daha fazla katkıda bulunuyor. Bu göz önüne alındığında Trump’ın hiç de haksız olmadığı fikrine varılabilir.

Ülkelerin Birleşmiş Milletlere Ayırdıkları Fonların Grafiği

Yalnızca ABD, 674,2 milyon dolar ile tüm dünyanın harcamalarının% 22’sine inanılmaz bir katkıda bulunuyor. Dünyadaki ikinci büyük katkıda bulunan Çin, ABD’den yaklaşık 300 milyon dolar daha az 367.9 milyon dolar ile % 12, Japonya ise üçüncü sırada 262.4 milyon dolar ile % 8.5’i buluyor. Sadece bir avuç ülke 100 milyon dolarlık baremi geçebiliyor. Büyük çoğunluk ise daha azını sağlıyor. Ruslar, BM’nin daimi Güvenlik Konseyi’ne üye olmasına rağmen, özellikle 73.7 milyon dolar fon ayırmaktalar.

BM ilk başta II. Dünya Savaşı’ndan sonra dünya barışı sağlamak ve özellikle ABD ile Rusya arasındaki gerilimleri azaltmak için kuruldu. Daha yakın bir zamanda, organizasyon insani çalışmalarıyla tanınıyor, örneğin insan hakları ihlalleriyle ilgili farkındalık yaratıyor. Batıda olduğu gibi Doğu’da da gelişmiş ülkeler istikrar ve ekonomik kalkınma konusunda ortak bir çıkarı var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir