Ham Petrol Rezervi Olan Ülkeler

Ham petrol, deniz bitkilerinden ve milyonlarca yıl önce dinozorlardan önce ölen hayvanlardan elde edilen bir fosil yakıttır. Sıvı halde, ham petrol rezervuarlarda, tortul kayaçlarda ve katran kumlarında yeraltında bulunabilir.

 

 

Dünya Petrol Rezervleri Haritası

Ham petrol, benzin, balmumu ve plastik gibi petrol ürünleri üretmek için kullanılmıştır. Ayrıca imalat, sanayileşme ve taşımacılıkta da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Ham petrol belirli jeolojik bölgelerde bulunduğundan, bazı ülkelerin büyük petrol rezervlerinde oturuyor olma ihtimalleri daha yüksektir. Aşağıdaki görselde hangi ülkenin rezervinde ne kadar petrol olduğunu gösteriliyor. Petrol rezervleri Gbbl (milyar varil) cinsinden ölçülür.

En Büyük Ham Petrol Rezervine Sahip İlk 10 Ülke

  1. Venezuela: 300.9 Milyar Varil
  2. Suudi Arabistan: 266.5 Milyar Varil
  3. Kanada: 169.7 Milyar Varil
  4. İran: 158.4 Milyar Varil
  5. Irak: 142.5 Milyar Varil
  6. Kuveyt: 101.5 Milyar Varil
  7. BAE: 97.8 Milyar Varil
  8. Rusya: 80 Milyar Varil
  9. Libya: 48.4 Milyar Varil
  10. ABD: 36,5 Milyar Varil

İlk on listedeki ülkelerin yaklaşık yarısı Orta Doğu / Kuzey Afrika bölgesindedir. Bu ülkelerden altısı – Venezuela, Suudi Arabistan, İran, Irak, Kuveyt ve Libya – OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) üyesidir. İlginçtir ki, ülkenin büyüklüğü ile petrol rezervi miktarı arasında net bir ilişki yoktur. Örneğin, 17.818 kilometrekare karaya sahip Kuveyt, petrol rezervlerinde 101.5 milyar varile sahipken, neredeyse on kat daha büyük bir kara alanına sahip olan Rusya’da petrol rezervlerinde sadece 80 milyar varil vardır.

Ham petrolle yaratılan ürünler hayatı ve işi kolaylaştırabilirken, kirlilik ve petrol sızıntısı gibi konular nedeniyle vahşi yaşam ve çevre maliyetleri olumsuz olabilir. Her ülkedeki değişen miktarlarda petrol rezervi, enerji ithalatı ve ihracatında dengesizliğe yol açabilir. ABD, dünyanın yaklaşık 36.5 milyar varil ham petrol rezervine ev sahipliği yapmakta ve günde yaklaşık 8 milyon varil ithalat yaptığı için, alternatif enerji biçimlerinin bulunması her zamankinden daha önemlidir. Bazı eyaletlerin rüzgar gücüne nasıl daha fazla döndüğünü görmek için bu görselleştirmeyi inceleyin.

kaynaklar

https://www.investopedia.com/terms/w/wti.asp

https://www.eia.gov/energyexplained/index.php?page=oil_home

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir