G8 ile G20 Arasındaki Farklar

G8 ve G20, önemli uluslararası meseleleri ele alan ulus koalisyonlarıdır. Her iki koalisyonun da kurulma nedeni , Araplar tarafından ABD ve İngiltere’nin Yom Kippur Savaşı’na müdahalesine karşı protesto olarak Arap’lar tarafından uygulanan 1973 petrol ambargonuna karşı çıkan 1975’de bir araya gelen yedi ulustan oluşan bir grup olan G7’ydi. . Arap milletleri İsrail’e karşı savaş verdiler ancak başarısız oldular, çünkü Birleşik Devletler ve Birleşik Krallık İsrail’e silah ve askeri güç sağladı.

O sırada ayrılma eşiğinde olan Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, Arap uluslarına silah sağladı ve – bu hareket nedeniyle – G7’ye katılmaya davet edilmedi. G7 resmen Yedi Sanayileşmiş Milletler Grubu olarak biliniyordu. G8 ülkeleri İngiltere, ABD, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya ve Rusya idi. G7, 1997’de G8 olarak değiştirildi, Rusya’nın yedi ülkedeki ilk dizilişine eklendi. Ancak 2014 yılında Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesinin ardından gruptan çıkarılarak tekrar G7 adını aldı. Kuruluşundan bu yana G7 ve G8, diğer ülkeleri etkileyen birçok politik ve ekonomik politika öne sürdü.

G8 ülkeleri hangileridir?

Rusya’nın çıkışıyla G7 olarak anılan gruptaki ülkeler;

  • ABD
  • Kanada
  • Fransa
  • Japonya
  • İtalya
  • Almanya
  • İngiltere

Aşağıdaki fotoğraf G7 zirvesi eski adıyla G8 zirvesine aittir.

26 Mayıs 2017 G7 Zirvesi

Son hali ile G7 ülkeleri, İngiltere, ABD, Fransa, Kanada, Japonya, İtalya ve Almanya’dır.

G7 zirvesi ne zaman?

24-26 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılması planlanan G7 zirvesine bu sene ev sahipliği yapacak olan ülke Fransa’dır.

G5 ülkeleri hangileridir?

Büyük sanayi ülkelerinden oluşan Beşli Grup G5 ülkeleri 1970’lerin ortalarında Fransa, Almanya, Japonya, Birleşik Krallık ve ABD‘nin ekonomik politikalarını koordine etmek için kuruldu. G5, Eylül 1985 tarihli Plaza Anlaşması ile büyük sanayi ülkeleri arasındaki ana politika koordinasyon grubuydu. Daha sonra G7 tarafından yerini aldı.

G22 ülkeleri hangileridir?

Yirmi İki Grubun geçici olarak kurulması (“Willard Grubu” olarak da anılır), Başkan Clinton ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) ülkelerinin diğer liderleri tarafından Vancouver’daki toplantılarında açıklandı. Kasım 1997, küresel mali sistem mimarisinin reformunu ilerletmek için bir maliye bakanları ve merkez bankası yöneticileri toplantısı düzenlemeye karar verdiler. G22, G7 sanayi ülkelerinden ve diğer 15 ekonomiden maliye bakanları ve merkez bankası yöneticilerinden oluşmaktaydı. G22 ülkeleri Arjantin, Avustralya, Brezilya, Çin, Hong Kong SAR, Hindistan, Endonezya, Kore Cumhuriyeti(güney kore), Malezya, Meksika, Polonya, Rusya, Singapur, Güney Afrika, Tayland ve G7 ülkelerinden oluşmaktaydı. Uluslararası finansal sistemin istikrarı ve küresel sermaye piyasalarının etkin işleyişi ile ilgili konuları incelemek üzere ilk olarak 16 Nisan 1998’de Washington’da yapıldı. Önce G33, sonra G20 olarak değiştirildi.

G33 ülkeleri hangileridir?

Otuz Üçlü Grup (G33), 1999 yılının başında G22’nin yerini aldı ve yılın sonraki dönemlerinde G20’nin yerini aldı. Maliye bakanlarının ve G7 merkez bankası yöneticilerinin girişimleriyle G33’ün uluslararası finans mimarisine ilişkin birkaç semineri düzenlendi. İlk toplantı 11.01.1999 tarihinde Almanya’da Bonn’da yapıldı.

G33 maliye bakanları ve Arjantin, Avustralya, Belçika, Brezilya, Kanada, Şili, Çin, Fildişi Sahili, Mısır, Fransa, Almanya, Hong Kong, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya merkez bankası yöneticilerinden oluşuyordu. Kore Cumhuriyeti, Malezya, Meksika, Fas, Hollanda, Polonya, Rusya, Suudi Arabistan, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsveç, İsviçre, Tayland, Türkiye, İngiltere ve ABD yer almaktaydı.

Kaynaklar: elysee.fr, www.cnbc.com/, IMF.org


https://www.elysee.fr/en/g7
https://www.cnbc.com/2018/06/08/difference-between-g7-g8-g20-world-economy.html
https://www.imf.org/en/About/Factsheets/A-Guide-to-Committees-Groups-and-Clubs#G5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir