En büyük borsalar ve işlem hacimleri

New York Borsası’ndan küçük yerel borsalara kadar büyüklük ve işlem hacminde değişen 60 büyük borsa bulunmaktadır. Bu makalede, piyasa değeri üzerinden dünyanın en büyük borsalarına göz atıyoruz.

Borsa nedir?

Borsa, hisse senetlerinin, tahvillerin ve menkul kıymetlerin alım satımı için bir pazardır. Borsalar, ulusal ekonominin sağlığı için bir önlem olabilir ve aynı zamanda dünya ekonomik gücünün kilit bir göstergesi olabilir. Bunun nedeni, finansal piyasaların büyümesinin, yüksek yaşam standartlarına ve istihdam oranlarına eşit olmasıdır.

Geleneksel olarak, borsalar operasyonu her ülkede fiziki yapılardır, ancak elektronik ticarete yönelme ile birlikte pek çoğu ticaret alanlarını kapattı ve çevrimiçi platformlara geçti. Ancak, kurumların kendileri hala etrafta ve bazıları trilyonlarca doların piyasa kapitalizasyonu ile hiç olmadığı kadar büyük.

Dünyanın en büyük 10 borsası

Mart 2018’deki piyasa değerlemelerine dayanarak, dünyanın en büyük 10 borsalarına, hepsinin ABD dolarına ayarlanmış olarak bakacağız.

 1. New York Stock Exchange
 2. NASDAQ
 3. Tokyo Stock Exchange
 4. Shanghai Stock Exchange
 5. Hong Kong Stock Exchange
 6. London Stock Exchange
 7. Euronext
 8. Shenzhen Stock Exchange
 9. Toronto Stock Exchange
 10. Deutsche Boerse
 • New York Stock Exchange

New York Borsası (NYSE), New York’taki Wall Street’te yer almaktadır. 1817’de kuruldu, ancak 1963’e kadar NYSE adı altında çalışmadı. New York Menkul Kıymetler Borsası Grubu, 1929’da Wall Street Crash ve 1987’de Black Tuesday gibi olaylarla dolu en üst noktasına çalkantılı dönemlerden geçti. 2012 yılında, NYSE bir Amerikan vadeli işlem değişimi grubu olan Intercontinental Exchange tarafından devralındı.

New York Borsası’nın piyasa değeri, 2018 Mart’ta 23.12 trilyon dolardı – bu toplam dünya borsa değerinin yaklaşık% 40’ı. New York Borsasında listelenen 2400’den fazla şirket vardır; bunlar finans, sağlık, tüketim malları ve enerji gibi sektörleri kapsamaktadır. En ünlü şirketlerinden bazıları Exxon Mobil Corp (XOM), Citigroup Inc (C) ve Pfizer Inc (GE) ‘dir. Dow Jones, NYSE’nin değerini izlemek için en çok kullanılan endekstir.

 • NASDAQ

NASDAQ borsası ünlü New York Times Meydanı’nda bulunur. Ulusal Menkul Kıymetler Bayileri Otomatik Teklifler Derneği’ni temsil eder ve 1971’de bir grup yerel borsacı tarafından kurulmuştur. NASDAQ, açık bir sistemde hiç çalıştırılmadığı için olağandışıdır; bunun yerine her zaman bilgisayar ve telefon tabanlı bir ticaret sistemi kullanır ve bu onu ilk elektronik borsa haline getirir.

NASDAQ pazarının kapitalizasyonu, Mart 2018’de 10.93 trilyon dolara ulaşarak, en büyük ikinci borsa oldu. Bununla birlikte, teknoloji stoklarının en büyük pazar kapitalizasyonuna sahiptir – NASDAQ’ın en önde gelen şirketlerinden bazıları Apple (APPL), Microsoft (MSFT), Facebook (FB) ve Tesla’dır (TSLA). Borsa performansını ölçmek için kullanılan endeks Nasdaq 100’dür.

 • Tokyo Stock Exchange

Tokyo Menkul Kıymetler Borsası (TSE) 1878 yılında kuruldu ve Japonya’daki en büyük borsadır. TSE, II. Dünya Savaşı’ndan sonra sorunlarla karşı karşıya kaldı – ülkenin savaşa katılımı nedeniyle Ağustos 1945 ile Nisan 1949 arasında askıya alındı. 1949’da yeniden markalandı ve şu anda genel olarak sahibinin adı: Japan Exchange Group adıyla tanındı. Grup, 2013 yılında Osaka Menkul Kıymetler Borsası ile TSE arasındaki birleşme gerçekleşti. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası, şimdi Londra Menkul Kıymetler Borsası da dahil olmak üzere tüm dünyadaki diğer borsalarla ortak.

Bugün, TSE’nin piyasa değerlerini Mart 2018 itibariyle 6.22 trilyon dolara çıkaran Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen 3575’in üzerinde şirket var. Tokyo Menkul Kıymetler Borsası’nın gösterge endeksi, TSE’de listelenen en iyi şirketleri içeren Nikkei 225’tir. Honda Motor Co, Toyota Motor Corp ve Sony Corp olarak.

 • Shanghai Stock Exchange

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası (SSE) Çin Halk Cumhuriyeti’ndeki üç bağımsız borsadan biridir – diğer ikisi de bu listede yer alan Shenzhen ve Hong Kong’dur. Şanghay Menkul Kıymetler Borsası, yalnızca 1990 yılında kurulmuş olmasına rağmen, dördüncü en büyük borsadır. Borsaların kökeni gerçekte 1866’ya kadar uzanmaktadır, ancak Çin devrimi nedeniyle 1949’da askıya alınmıştır.

SSE’de listelenen her hisse senedinin yerel yuan para biriminde fiyatlandırılan “A” hisseleri ve ABD doları cinsinden hissedilen “B” hisseleri vardır. “A” hisseleri, yalnızca yabancı yatırım programına hak kazanan yatırımcılar haricinde, sadece yerli yatırımlara aittir, “B” hisseleri hem yerli hem de yabancı yatırımcılara sunulmaktadır.

Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri, 2018 Mart’ında 5.01 trilyon dolara ulaşmıştır. Yatırımcılar Şangay Borsası’nda listelenen hisse senetlerinin performansını, aynı zamanda Şangay Bileşiği olarak da bilinen SSE Bileşik endeksini kullanarak izleyebilirler. Bu, PetroChina, Çin Sanayi ve Ticaret Bankası ve Çin Tarım Bankası gibi Şanghay Menkul Kıymetler Borsası’ndaki en büyük hisse senetlerini içerir.

 • Hong Kong Stock Exchange

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası (SEHK), 1891 yılında Hong Kong’daki Menkul Kıymetler Borsası Birliği tarafından kuruldu – 1914 yılında Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası olarak yeniden adlandırıldı. SEHL, 2017 yılında elektronik ticarete geçiş nedeniyle kapatıldı.

Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası, Asya’daki üçüncü en büyük borsadır ve Mart 2018’de 4.46 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın beşinci büyük borsasıdır. Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası Hong Kong Doları’nda (HKD) işlem görmektedir. Listelenen Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen 1955 şirket bulunuyor – Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değerinin büyük bir kısmı, AIA, Tencent Holdings ve HSBC Holdings dahil en büyük 20 hisse senedinden bazıları.

 • London Stock Exchange

Londra Menkul Kıymetler Borsası (LSE) 1801’de kuruldu, ancak kökenleri 1698 yılına dayanıyor. Bu onu dünyadaki en eski borsalardan biri yapar. Aslında, NYSE I. Dünya Savaşı’nın sonuna kadar dünyadaki en büyük borsa idi. LSE şu anda dünyadaki en büyük altıncı borsa ve Avrupa’daki en büyük borsadır.

LSE, 2007 yılında LSE’nin Borsa Italiana ile birleşmesiyle oluşturulan Londra Menkul Kıymetler Borsası Grubuna aittir. 70 ülkede 3000’den fazla şirketiyle en uluslararası borsadır.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri Mart 2018’de 4.38 trilyon ABD Doları olarak gerçekleşti. Yatırımcılar, LSE’nin performansını ve piyasa kapitalizasyonunu Financial Times Menkul Kıymetler Borsası Endeksi 100 Hisse Senedi Endeksi veya FTSE 100 ile izleyebiliyor. Endeks ilk 100 Londra Borsasında işlem gören şirketler – Barclays, BP ve GlaxoSmithKline dahil. FTSE 250, FTSE Small Cap ve FTSE All-Share dahil olmak üzere Londra Menkul Kıymetler Borsası’na kote olan şirketleri izlemek için kullanılabilecek başka endeksler vardır.

 • Euronext

Euronext Menkul Kıymetler Borsası Amsterdam, Hollanda’da yerleşiktir, ancak pan-Avrupa borsalarıdır – Hollanda, Portekiz, Belçika, Fransa, İrlanda ve İngiltere. 2000 yılında Avrupa ekonomisini bir bütün olarak temsil etmekte, avro olarak çalışmaktadır.

Euronext, 2007 yılında NYSE Euronext’i çevrimiçi için ve NYSE Grubu ile birleşti ve 2013 tarihinde Kıtalararası Borsa dağıtımında devraldı. Ardından, Haziran 2014’te Euronext, yine bağımsız bir şirket olmak için halka açıldı.

Euronext, 4.36 trilyon $ ‘lık piyasa değeri ile dünyadaki yedinci en büyük borsadır. Borsa birkaç ülkeyi içerdiği, 1300 şirket ve oradaki izlemek için kullanabileceği 30 hisse senedi endeksi var. Ancak, Euronext listelenen fiyatları listeleyen şirketler için endeksi, AXA, Christian Dior ve Renault dahil olmak üzere Euronext Borsasında en büyük ve likit stoklardan oluşan Euronext 100’dür.

 • Shenzhen Stock Exchange

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası (SZSE), Çin Halk Cumhuriyeti’nin üçüncü borsasıdır. 1987 yılında kurulmuş olmasına rağmen, 1990 yılına kadar resmen faaliyete geçmemiştir. SZSE, kendi kendini düzenleyen bir yapıdır, ancak Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu (CSRC) tarafından denetlenmektedir.

Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, 2018 Mart’ında 3.49 trilyon dolarlık bir piyasa sermayesine sahiptir ve bu da onu dünyanın en büyük sekizinci borsası yapar.

SZSE, Çin Yuanı’nda işlem görüyor, çünkü Shenzhen Menkul Kıymetler Borsasında kote olan şirketler öncelikle Çin’de. Shenzhen Menkul Kıymetler Borsası, 2004 yılında imalat sektöründeki işletmeler için kurulan KOBİ Kuruluna ve NASDAQ’ın teknoloji girişimlerine odaklanmasını çoğaltmak için 2009’da başlatılan ChiNext kuruluna da ev sahipliği yapıyor.

 • Toronto Stock Exchange

Toronto Menkul Kıymetler Borsası (TSX) 1852 yılında kurulmuştur. 1500’den fazla şirket listelenen Kanada’daki en büyük borsadır. 2009 yılında TSX Montreal Menkul Kıymetler Borsası ile birleşti ve dolayısıyla ana şirketin adı TSX Group’tan TMX Group olarak değiştirildi. TMX Grubu, 2011 yılında Londra Menkul Kıymetler Borsası ile birleşme görüşmeleri yapmaktaydı, ancak hissedarlardan onay alamadığı için bu durum gerçekleşmedi.

TSX, Kuzey Amerika’nın borsa kapitalizasyonu ile en büyük üçüncü borsa ve dünyanın en büyük dokuzuncu borsasıdır – Mart 2018’de, Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri 2.29 trilyon dolar olmuştur. Toronto Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenen en önemli şirketlerden bazıları, Kanada Kraliyet Bankası ve Suncor Energy Inc‘dir. TSX’teki ilk 100 şirket, Toronto’nun yaklaşık% 70’ini oluşturan S & P / TSX Kompozit Endeksini kullanarak izlenebilir. Borsa piyasa değeri.

 • Deutsche Boerse

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası (FWB) 1585 yılında kur oranlarını sabitlemek için kurulmuştur, ancak sonraki yüzyıllarda Londra Borsası ve Paris Menkul Kıymetler Borsası ile birlikte dünyanın ilk borsalarından biri olarak kabul edilmiştir. Sadece II. Dünya Savaşı’ndan sonra Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası resmi olarak Almanya’nın önde gelen borsaları olarak kuruldu.

1993 yılında Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın mülkiyeti, aynı zamanda Londra Menkul Kıymetler Borsası’nı devralma görüşmelerinde bulunan Deutsche Bӧrse AG şirketine devredildi. Bu görüşmeler 2005 yılında gerçekleşti.

Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın piyasa değeri, 2018 Mart’ında, dünyanın en büyük onuncu borsası olan 2.22 trilyon dolardı. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nda kote olan şirketler öncelikle Almanya’da ve avro kullanarak ticaret yapan diğer ülkelerdedir. Frankfurt Menkul Kıymetler Borsası’nın performansını izlemek için kullanılan birincil endeks DAW – Adidas, BMW ve E.ON gibi şirketleri içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir