Boris Johnson kimdir?

Boris Johnson lider bir Muhafazakar Politikacıdır. 2012 Londra Olimpiyatlarına nezaret eden 2008-16 dönemleri arasında iki dönem Londra Belediye Başkanı olarak görev yaptı. Ayrıca, AB referandumunda 2016 “Oy Ver” kampanyasında öncü bir rol oynadı ve ardından Dış Sekreter oldu. Hayata eksantrik yaklaşımıyla tanınan İngiltere’nin en yüksek profilli politikacılarından biri. Muhafazakar partinin gelecekteki potansiyel lideri olarak lanse edildi.

Boris Johnson

Boris Johnson’ın hayatı

Boris Johnson 19 Haziran 1964’te doğdu. Asıl adı aslında Alexander Boris de Pfeffel Johnson, ancak Boris’in kısaltılmış versiyonunu kullanmayı seçti.

Boris, Türk soyundan gelen ve Avrupa Parlamentosu’nun eski bir üyesi olan Stanley Johnson’ın oğlu. Boris, Eton’da ve Oxford Üniversitesi’nde Balliol College’de okudu. Oxford Üniversitesi’ndeyken prestijli Oxford Union’un başkanı oldu. Boris, sol merkezde hiçbir zaman aktif bir katılımcı olmadığını iddia etmesine rağmen, Sosyal Demokrat partinin tercih edilen adayı olduğu iddia ediliyor. Oxford’da bulunduğu süre boyunca Bullingdon Kulübü gibi çeşitli içme kulüplerinde yer aldı. Bu içme toplumu “Hurray Henry” zihniyeti ile ilişkilendirildi. Boris, Oxford toffu olma izlenimini politik ve kamusal hayatına devam ettirdi. Boris kendi sözleriyle şöyle dedi:

“Kazanmak için aptalı oynayan akıllı bir adam.”

Medya ondan sıklıkla “Bozzer” olarak bahsetti.

Bunun yerine gazetecilik alanında kariyer peşinde de oldu. 1987’de Times’da gazetecilik yaptı, ancak tarihçi Colin Lucas’ın bir teklifini icazet ettiği için Times gazetesinden editör Charles Wilson tarafından görevden alındı. Times’dan sonra, Avrupa meselelerini ele almak için atandığı Telgraf’a Brüksel’e taşındı. Telegraph’da, Telegraph okurları tarafından sıcak bir şekilde karşılanan mizahi, Europsceptic makaleleri yazdı. Johnson, gazeteciler tarafından hakikatler yazmak ve Avrupa Komisyonunu itibarsızlaştırmak için hikayeler hazırlamaktan eleştirildi. Bununla birlikte, makaleler İngiltere siyaseti, Muhafazakar Parti içindeki gerginlikleri arttırması ve Avrupa şüpheciliği profilini yükseltmesi üzerinde güçlü bir etkiye sahipti.

1999’da profili, seyircinin editörü olarak işe alınmasını sağladı; pozisyonu önemli tartışmalara yol açtı. En önemlisi, Liverpool halkını İngiliz rehineli Ken Bigley cinayetine karşı “aşırı duygusal” olduğu için eleştiren bir editoryal yazısından kaynaklanıyordu. Editör Liverpool’da kargaşa yarattı; Boris Johnson, parti lideri Michael Howard tarafından davranışlarından dolayı özür dilemek için Liverpool’a gitmeye zorlandı. Boris, soğuk bir tepki almasına rağmen Liverpool’a gitti.

Boris Johnson 2001

2001’de Boris Johnson, Thames’de Henley’e milletvekili seçildi ve yerine Michael Heseltine geçti. 2004’te sanat için gölge bakanı (shadow minister- Parlamentodaki ana muhalefet partisinin, partileri iktidarda olsaydı bakanlık görevinde bulunacak bir üyesi.) olarak atandı. Ancak, Kasım 2004’te Petronella Wyatt ile evlilik dışı ilişki iddiaları nedeniyle istifaya zorlandı. 2005 yılında,aklandı ve eğitim için gölge bakanlığı görevinde bulundu. 2006’da, evlilik dışı başka bir iddia da ortaya çıktı, ancak David Cameron bir işten çıkarmayı hak etmenin yeterli olduğunu düşünmedi. 2015 yılında Uxbridge ve South Ruislip milletvekili seçildi.

Boris Johnson ve Londra Belediye Başkanı

Temmuz 2007’de Boris Johnson, gölge eğitim sekreteri olarak görevinden istifa etti, böylece Londra Belediye Başkanı için Muhafazakar adayı olarak başvurmakta özgürdü. Görevdeki Ken Livingstone’u yenmekte başarılı oldu. Londra Belediye Başkanı olarak Boris Johnson, genellikle kendi partisini eleştiren, örneğin Londra’yı diğer alanlardan daha fazla acıtan konut yararlarına bir sınır koymak gibi eleştiren güçlü bir siyasi kimlik oluşturdu. Johnson, kendi politik görüşlerini tanımlarken:

“Ben serbest piyasaya inanan, hoşgörülü, geniş çapta özgürlükçü (belki de aşırı özgürlükçü olmasa da), geleneklerin değerini bilen, düzenleme karşıtı, göçmen yanlısı, kendi ayakları üstünde duran, alkol yanlısı, avcılık yanlısı, motorcu yanlısı biriyim. ”

Boris Johnson, 2008-16 yılları arasında Londra Belediye Başkanı olarak İngiltere’deki en yüksek profilli politikacılardan biri olarak görev yaptı. Muhafazakar Parti için genellikle güvenilir bir lider adayı olduğu söylenirken, çoğu zaman bunu reddetti. 2012’de Johnson, tekrar Ken Livingstone’yu yenerek Londra Belediye Başkanlığına tekrar seçildi.

Boris Johnson nasıl Londra Belediye Başkanı oldu?

  • Modern siyasette artan bir nadirlik olan karizmatik ve özgün kişilik izlenimini verdi.
  • Geleneksel parti sınırlarının karşısındaki gençlere hitap etti.
  • TV’deki görünümü sayesinde yüksek medya profili geliştirdi.

Boris bisiklete binme aşkıyla tanınıyor ve sık sık Londra’nın işlek caddelerinde çalışmaya devam ediyor. Londra belediye başkanı olarak, Londra’da kiralık bisiklet sağlamak için mevcut bir fikri hayata geçirdi. Bir süredir “Boris Bisiklet” olarak tanındılar.

Boris Johnson’un Türk kökeni

Boris Johnson, gazeteci ve politikacı olan Ali Kemal’in torunu. Ali Kemal, Türk tarihçiliğinde çoğunlukla bir hain olarak anılır. Mondros Ateşkes’in ardından Ali Kemal, 4 Mart 1919’da Eğitim Sekreteri ve sonrasında aynı yıl Mayıs ayında İçişleri Bakanı olarak görev yaptı.

İçişleri Bakanı olarak görev yaptığı sırada Kuva-yi Milliye (Milliyetçi Kuvvetler) ve Mustafa Kemal Paşa aleyhinde emir verdi. Aynı zamanda tutkuyla İngilizlerin emrinde olan “İngiliz Muhipleri Cemiyeti” nin kurucularından biriydi. 26 Haziran 1919’da görevinden istifa etti.

Boris Johnson ve Ali Kemal

Ali Kemal, Türk Ulusal Kurtuluş Hareketi hakkındaki sert eleştirisi, düşmanca tutumu ve Mustafa Kemal Paşa’ya hakaret etmesi sonucu birçok kişi tarafından hain olarak etiketlendi.

Ermeni yanlısı sayılan makalelerinin bir kısmından dolayı, bazı düşmanları tarafından “Artin (Ermeni adı) Kemal” olarak da adlandırıldı. Ali Kemal, makalelerinde, Türkiye’nin doğu illerini, altın karşılığında Ermenilere satmayı önerdi.

İronik olarak, Ali Kemal’in Paris’te, Bern’de, Londra’da, Madrid’de büyükelçi olarak görev yapan oğlu Ali Kemal’in oğlu Zeki Kuneralp, 1978’de Madrid’deki Ermeni terör örgütü ASALA’nın saldırısına uğradı. Eşi, emekli bir Türk büyükelçisi olan eşi İspanyol şoförü Ermeni göçmenler tarafından öldürüldü.

Özet olarak, İngiliz kukla hayvanı Ali Kemal’i bir hain olarak etiketlemek mantıksız bir yaklaşım değildir.

Referans: Quara.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir