Başkan Trump, Golan Tepeleri Üzerine İsrail Egemenlik İddiasını Destekledi

Trump yönetimi, İsrail’in Golan Tepeleri’nde egemenlik iddiasını destekledi. Hareket, İsrail genel seçimlerinden birkaç hafta önce gerçekleşti ve ABD yönetimlerinin on yıllardır sahip olduğu konumu tersine çevirdi.

Başkan Trump Perşembe günü tweet ile duyuru yaptı.

“52 yıl sonra, Birleşik Devletlerin İsrail Devleti ve Bölgesel İstikrar için kritik stratejik ve güvenlik açısından önem taşıyan Golan Tepeleri’ndeki İsrail Egemenliğini tam olarak tanıma zamanı!”

İsrail, 1967 savaşında Suriye’den Golan Tepeleri’ni ele geçirdi ve ABD’yi ya da uluslararası toplum tarafından tanınmayan bir hamle yaparak bölgeyi kendisine ekledi. ABD yıllarca, İsrail’in ele geçirilen toprakları barış için takas etmesini içeren bölgesel bir anlaşmaya aracılık etmeye çalıştı.

Trump yönetimi altında ABD, tartışmalı İsrail tasarılarını defalarca onayladı. Mart ayının başlarında ABD’nin Filistinlilere yönelik diplomatik görev olan Kudüs Konsolosluğunu kapattığını bildirdi.

ABD geçen yıl Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıdı ve İsrail’in şehrin başkenti olduğu iddiasını destekledi. Filistinliler kentin bir bölümünü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak kabul ediyorlar. Önceden, ABD barış görüşmelerinde kentin statüsünün belirleneceğine karar vermişti. ABD büyükelçiliği taşıdıktan sonra Filistinli liderler Trump yönetimi ile temaslarını kesti.

Washington ayrıca Filistinliler’e yapılan fonların çoğunu durdurdu ve Batı Şeria’da bitmemiş okul ve kanalizasyon projelerini yarıda bıraktı.

Trump’ın Golan tepeleri duyurusu Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kudüs’ü ziyaret etmesiyle geldi. Pompeo, hareketin “tarihi gerçekler” olduğunu söyledi.

Golan Tepeleri -Golan Heights

Pompeo, “Başkan Trump, İsrail halkı için önemli bir karar olduğunu kabul etmek için cesur bir karar verdi.” Dedi.

Pompeo, Yahudi halkının Purim bayramını kutladığı hafta boyunca Golan’ı bir “mucize” olarak tanıma kararına övgüde bulunan İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu tarafından ağırlandı.

Netanyahu, nisan ayında yeniden seçimle karşı karşıya. Yolsuzluk iddialarıyla ve aynı lider altında on yıl boyunca halkın yorgunluğunu düşüren bir rakiple mücadele ediyor.

ABD’nin Başkan Barack Obama dönemi İsrail büyükelçisi Scott Lasensky, “Golan Tepeleri’nle ilgili olarak ABD’nin politikası, muhtemelen herhangi bir Arap-İsrail sorununda sahip olduğumuz en tutarlı ve uzun süredir devam eden pozisyonlardan biriydi” dedi.

Lasensky, Trump’ın hamlesinin “tamamen stratejik zorunluluktan yoksun” göründüğünü ve muhtemelen Netanyahu’nun oyu kazanmasına yardım etmeyi hedeflediğini söyledi. İsrail lideri önümüzdeki hafta Washington ‘da D.C.’yi ziyaret etti.

Filistinli barış müzakerecisi Saeb Erekat, Golan duyurusunu kınadı ve ABD politikasının “bölgemize kan döküleceğini” söyledi.

DANIELLA CHESLOW

npr.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir