Arjantin Yoksulluk Sınırı Altında Yaşayan Nüfus

Arjantin Katolik Üniversitesi (UCA)’nin yaptığı araştırmaya göre, 2018 in sonunda Arjantin yoksulluk sınırı nüfusunun üçte birinden fazlasını kapsıyor.

Son raporda, yoksulluğu ölçmek için çok boyutlu bir gösterge sistemi kullanan UCA’nın Sosyal Borç Gözlemevi (Observator de la Deuda Sosyal ve la Universidad Católica Arjantin), önceki yıla göre yüzde 26,6’lık rakamdan 4,7 puan yükseldiğini gösteriyor. Arjantin’de şu anda toplam 12,7 milyon kişi gıda, barınma ve sağlık hizmetlerine ve eğitime erişim eksikliğinden muzdarip.

Bu, UCA’nın kentsel alanlardaki yoksulluğu yalnızca gelirle değil – INDEC ulusal devlet istatistik bürosunun yaptığı gibi – ölçmeye başlamasından bu yana bildirdiği en yüksek rakam.

Chaco, Arjantin

Geçen yılın ekonomik kriz nedeniyle Arjantin ekonomisi %2,6 oranında daralmış ve enflasyon %47,6 ya çıkmıştı.

UCA, ülkenin en kalabalık bölgesi olan Büyük Buenos Aires’te, yoksulluk oranının% 41,1’e yükseldiğini belirtti. Sadece 2018’de, bölgedeki 750.000 kişi yoksulluk durumuna düştü.

Arjantinin Chaco bölgesinde ise yoksulluk sınırı %51,6 olarak belirlenmiş ve bu rakam tüm Arjantin içerisinde en yüksek yoksulluk sınırına sahip bölge olduğunu gösteriyor.

Kaynak

Batimes.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir